( )  (.)

Obsah vyžaduje Adobe Flash Player.

Získat aplikaci Adobe Flash Player


Zájazdy do » Bardejovcity foto

Bardejov

Východoslovenský Bardejov bolo v roku 1986 ocenený prestížnou Európskou cenou - zlatou medailou nadácie ICOMOS pri UNESCO a v roku 2000 bolo historické námestie spolu s komplexom stavieb tvoriacich židovské suburbium zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Počiatky Bardejova siahajú do 13. storočia ako trhová osada na spojnici významných obchodných ciest. Po tatárskom vpáde sa pod vplyvom nemeckých kolonistov začalo rodiť bohaté a prosperujúce stredoveké mesto. Jeho rozvoj urýchlili mnohé práva a privilégiá a najmä rozhodnutie Ľudovíta I., na základe ktorého Bardejov povýšili na slobodné kráľovské mesto. V 15. storočí prežíval Bardejov najväčší rozmach. Hospodársky rozvoj zaznamenali obchod a remeslá, vďaka ktorým sa mesto zaradilo medzi najvýznamnejšie v Uhorsku. V 16. storočí sa mesto otvorilo novým myšlienkam v oblasti kultúry a vzdelania a bolo tu zriadených niekoľko inštitúcií, ktoré ovplyvnili úroveň vzdelania v Uhorsku.

O Bardejove sa hovorí, že je najgotickejším mestom na Slovensku. Jeho centrum tvorí ucelený súbor historických budov, ktorý ohraničuje takmer súvislý pás hradieb mestského opevnenia, najzachovalejší stredoveký obranný systém na Slovensku. Okrem kamenných hradieb sa zachovali brána a desať bášt.

Ústrednú plochu historického jadra tvorí obdĺžnikové námestie s radom starobylých meštianskych domov s typickými štítovými priečeliami. Uprostred námestia stojí budova bývalej radnice zo začiatku 16. storočia. Najvýznamnejšou pamiatkou námestia je rímskokatolícka Bazilika minor sv. Egídia, skrývajúca v interiéri súbor 11 neskorogotických oltárov z 15. a 16. storočia, z ktorých niektoré plastiky sa považujú za vrcholné európske rezbárske práce. Jedinečný pohľad na Bardejov z vtáčej perspektívy poskytuje ochodza mohutnej novogotickej kostolnej veže.

Je nám ľúto, pre túto kategóriu alebo umiestnenie v tejto chvíli nemáme naplánované žiadne voľné termíny.

Ak si želáte byť informovaný o možnostiach zájazdu pre túto lokáciu, alebo sa chcete dozvedieť viac, prosím kontaktujte nás.


Kurzový lístok

1 USD » 0.88121 Eur
1 CZK » 0.04107 Eur
1 GBP » 1.1957 Eur