Banská Bystrica
Hospodárskym, administratívnym a kultúrnym centrom stredného Slovenska je Banská Bystrica. Banská Bystrica leží vo Zvolenskej kotline, v údolí rieky Hron medzi Kremnickými a Starohorskými vrchmi a Poľanou. História mesta sa začala písať v 13. storočí. Križovali sa tu dve dôležité obchodné cesty, navyše okolie bolo bohaté na rudy, ťažilo sa tu železo, striebro a zlato.
Banská Bystrica patrila do trojice najbohatších stredoslovenských banských miest. Medzi historické pamätihodnosti mesta patrí areál mestského hradu (Barbakanu), námestie s kostolmi Panny Márie a sv. Kríža, starou radnicou, Matejovým domom, barbakanom a zvyškami mestského opevnenia. Srdcom mesta je obdĺžnikové námestie SNP s Mariánskym stĺpom a šikmou hodinovou vežou, tvoriace dnes pešiu zónu s neopakovteľnou atmosférou. Námestie ohraničujú meštianske domy, z ktorých sú najvýznamnejšie Beniczkého a Thurzov dom. Pešia zóna z námestia pokračuje aj na Dolnej ulici, kde je kostol sv. Alžbety a Bethlenov dom, v ktorom vyhlásili sedmohradské knieža Bethlena za uhorského kráľa.
Do novodobých dejín Slovenska sa Banská Bystrica zapísala 29. augusta 1944, keď tu bolo vyhlásené Slovenské národné povstanie - ozbrojený odpor proti fašistickej okupácii. Po oslobodení mesta v druhej svetovej vojne 26. marca 1945 sa Banská Bystrica stala jedným z troch hospodársko-správnych centier Slovenska. Obnovené historické centrum, nová moderná výstavba a krásna okolitá príroda ponúka široké možnosti pre šport, turistiku a rekreáciu